جینگولو مگ

از بین بردن لکه و کثیفی های لباس جین

از بین بردن لکه و کثیفی های لباس جین

از بین بردن لکه و کثیفی های لباس جین

همه لباس های ما در معرض لک و کثیف شدن ناشی از برخورد انواع غذا، آلودگی ها و … می باشند. این مساله ای گریزناپذیر است و نمی توان آن را نادیده گرفت. اما می توان با آگاهی از نحوه برخورد با انواع لک ها، مانع از زشت و کثیف شدن لباس شد. همان طور که می دانیم، لکه ها انواع مختلفی دارند و بسته به این که چه ماده ای باعث ایجاد آن شده است، نحوه زدودن آن نیز تغییر می کند. یکی از پارچه هایی که به شدت مورد استفاده همه گروه های سنی و هر جنسیتی است، پارچه جین است. جین پارچه ای با دوام است که تا سالیان سال می توان از آن استفاده کرد. به همین دلیل اطلاع داشتن از نحوه نگه داری از آن و چگونگی از بین بردن لکه و کثیفی های لباس جین می تواند به دوام و کارایی آن بیفزاید و عمر آن را چندین برابر کند. در این مطلب به طور کامل شما را با نحوه از بین بردن لکه و کثیفی های لباس جین آشنا می کنیم تا بتوانید از شلوار جین، ساک دستی جین، کت جین و … بهترین استفاده را داشته باشید و در صورت لک شدن آن، نگرانی به سراغتان نیاید.

چگونه انواع لکه ها را از روی پارچه جین پاک کنیم؟

چگونه انواع لکه ها را از روی پارچه جین پاک کنیم؟

پاک کردن انواع لکه از روی جین

لکه ها با توجه به ماهیتی که دارند و ماده ای که از آن ناشی شده اند، به طرق مختلفی از بین می روند. ممکن است استفاده از آب گرم برای یک لکه کارآمد بوده و برای لکه ای دیگر، تاثیر معکوس داشته باشد. به همین دلیل با شناخت نوع لکه می توانیم گامی موثرتر در جهت پاک کردن آن برداشته و سریع تر آثار آن را محو کنیم. اگر از طرفداران پارچه جین هستید، توصیه می کنیم ادامه مطلب را جهت کسب اطلاع از پاک کردن انواع لکه از روی جین از دست ندهید.

از بین بردن لکه قهوه از روی پارچه جین

اگر لباس یا شلوار جین شما دچار لکه ماشی از قهوه شد، ابتدا پارچه جین را درون لگنی پر از آب ولرم قرار دهید تا به درستی خیس شود و با استفاده از مایع لباسشویی و اسفنج آن را تمیز کنید، تا کم رنگ شود و سپس آن را درون ماشین لباسشویی بیندازید و با آب داغ شست و شو دهید. برای از بین بردن لکه قهوه به هیچ عنوان از پودر صابون یا صابون جامد استفاده نکنید، زیرا باعث ماندگاری طولانی مدت لکه بر روی جین می شود.

زدودن لکه قهوه از روی شلوار جین

زدودن لکه قهوه از روی شلوار جین

از بین بردن لکه روغن از روی پارچه جین

 برای پاک کردن لکه روغن از روی پارچه جین باید از سرکه استفاده کنید و پارچه را چند ساعتی درون آن قرار دهید تا خیس شود و سپس با آب خالص یا با ماشین لباسشویی بشویید. روش دیگر برای پاک کردن لکه روغن های قدیمی یا تازه از روی پارچه جین با کمک نشاسته است. در این روش ابتدا قسمت لکه را با نشاسته بپوشانید و اجازه دهید دو الی سه ساعت بر روی آن قرار بگیرد و سپس جدا کنید. در نهایت با کمک اسفنج و دستمال نمناک سطح پارچه جین را تمیز کنید و همچنین می توانید به جای نشاسته از آرد یا پودر بچه هم استفاده کنید‌.

لک زدایی روغن از روی پارچه جین

لک زدایی روغن از روی پارچه جین

از بین بردن لکه غذا از روی پارچه جین

 برای از بین بردن لکه غذا با توجه به نوع موادی که در غذا است روش های مختلفی استفاده می شود. مثلا برای پاک کردن چربی روش های مختلف لکه بری چربی وجود دارد و یا اگر لکه ها در خود گوجه فرنگی و مواد رنگی داشته باشند، از سایر روش ها استفاده می شود. نکته اول آن است، که برای پاک کردن لکه غذا از پارچه زبر استفاده نکنید و تا حد ممکن لکه را نسابید. مقداری نمک را روی لکه بریزید و اندکی صبر کنید تا لکه ها در نمک حل شوند و با انگشت به آهستگی نمک را روی لکه ماساژ بدهید سپس از مسواک نرم برای پاک کردن لکه استفاده کنید.

از بین بردن لکه چای از روی پارچه جین

چای و قهوه از جمله نوشیدنی هایی هستند که سرشار از کافئین می باشند. اگر این نوشیدنی ها بر روی شلوار جین یا هر لباس جین دیگری ریخته شود، باعث لکه بزرگ و پر رنگ در پارچه می شود. برای پاک کردن چای قسمت لکه را با آب ولرم و مواد شوینده به درستی بشویید تا از بین برود.

از بین بردن لکه شکلات از روی پارچه جین

 لکه ی شکلات که روی پارچه جین ریخته شده است را با استفاده از مایع ظرف شویی پاک کنید. ابتدا باید صبر کنید تا لکه شکلات خنک شود و تا جایی که می ‌توانید شکلات را از پارچه جین بردارید و با مایع ظرف شویی و اسفنج حسابی بسابید تا لکه از بین برود. اگر لکه شکلات تلخ که بر روی پارچه جین ریخته شود باید با سرکه سفید مرتب تمیز کنید تا پاک شود.

از بین بردن لکه شکلات از روی پارچه جین

از بین بردن لکه شکلات از روی پارچه جین

از بین بردن لکه میوه از روی پارچه جین

برای از بین بردن لکه میوه ابتدا لگن را پر از آب و آب لیمو کنید و پارچه جین را درون آن قرار دهید. سپس ۲۰ الی ۱۵ دقیقه استراحت دهید و در نهایت با آب گرم و مواد شوینده شست و شو دهید. ایجاد لکه ناشی از میوه بر روی لباس و شلوار جین بسیار شایع است و با این راه ساده می توانید رنگ اصلی جین را به آن برگردانید.

از بین بردن لکه نوشابه از روی پارچه جین

اگر لباس، شلوار و یا ساک دستی جین شما به لکه نوشابه آغشته شد، ابتدا قسمتی از پارچه جین که نوشابه روی آن ریخته شده است را به پودر بچه یا نمک آغشته کنید و بعد از چندین ساعت استراحت با کمک اسفنج حسابی تمیز کنید تا لکه کمرنگ شود. سپس با آب گرم و مایع ظرف شویی بشویید و آبکشی کنید.

آیا لکه نوشابه از روی پارچه جین پاک می شود؟

آیا لکه نوشابه از روی پارچه جین پاک می شود؟

از بین بردن لکه نسکافه از روی پارچه جین

 چند روش برای پاک کردن لکه نسکافه از روی پارچه جین وجود دارد. اولین روش پارچه جین را با آب ولرم و مایع ظرف شویی به مدت ۱۵ الی ۳۰ دقیقه خیس کنید و با استفاده از اسفنج روی پارچه را به آرامی بسابید تا لکه پاک شود. اگر متوجه شدید لکه از بین نرفته است و مقدار کمی از آن باقی مانده، سرکه را با آب مخلوط کنید و پارچه جین را درون آن به مدت ۱۵ دقیقه قرار دهید و بعد از آبکشی رو به روی نور آفتاب پهن کنید. نور آفتاب به کمرنگ شدن لکه ها و از بین رفتن آن ها کمک فراوانی می کند.

از بین بردن لکه کاکائو از روی پارچه جین

 برای پاک کردن لکه کاکائو  از روی کوله پشتی جین، شلوار، کت و یا هر لباس جین دیگری، باید اجازه دهید تا لکه خشک شود و تا جایی که می توانید لکه را از روی پارچه جین جدا کنید و با استفاده از مایع ظرف شویی، آب گرم و مسواک به آرامی محل آن را تمیز کنید تا از بین برود سپس آبکشی کنید.

از بین بردن لکه آبمیوه از روی پارچه جین

اگر آبمیوه روی پارچه جین ریخته شود باید سریع آب اضافی را جمع کنید و قبل از آن که پارچه جین را بشویید، مقدار مایع پاک کننده بر روی قسمتی که آبمیوه ریخته شده بریزید و با استفاده از اسفنج آن را بسابید تا لکه کم رنگ تر شود و در نهایت با آب ولرم و مواد شوینده به درستی بشویید و زیر نور آفتاب پهن کنید. اگر لکه آبمیوه بعد از شست و شو از بین نرفت، این کار را دوباره تکرار کنید.

از بین بردن لکه آدامس از روی پارچه جین

برای از بین بردن لکه آدامس از روی لباس، ساک دستی جین و … باید چند تکه یخ را درون کیسه نایلون بریزید و بر روی قسمت که آدامس چسبیده قرار دهید، به طوری که آدامس سفت و سخت شود تا به راحتی از سطح پارچه جین کنده شود و حتی ذره ای از آن باقی نماند.

از بین بردن لکه آدامس از پارچه جین

از بین بردن لکه آدامس از پارچه جین

از بین بردن لکه سس قرمز از روی پارچه جین

 اگر به صورت اتفاقی در رستوران ها به هنگام خوردن غذا سس قرمز بر روی پارچه جین ریخته شد و بهترین روز شما را خراب کرد، نگران نباشید. نخستین کار آن است که با قاشق، سس را از روی پارچه جین تمیز کنید، سپس قسمت لکه ای را درون سرکه سفید خالص قرار دهید تا ۱۵ الی ۲۰ دقیقه استراحت کند و در نهایت با آب سرد بشویید.

از بین بردن لکه بستنی از روی پارچه جین

 برای پاک کردن لکه بستنی نگران نباشید و ابتدا پارچه جین را با آب سرد و با استفاده از مواد شوینده حسابی بشویید و این عمل را مداوم تکرار کنید تا اثری از لکه بر روی جین باقی نماند. به این ترتیب کوله پشتی جین، لباس، شلوار و … به راحتی به حالت اولیه بازمی گردد.

ترفند پاک کردن لکه بستنی از روی پارچه جین

ترفند پاک کردن لکه بستنی از روی پارچه جین

از بین بردن لکه ترشی از روی پارچه جین

برای تمیز کردن لکه ترشی ابتدا باید پارچه جین را درون آب گرم قرار دهید و با استفاده از مایع لباسشویی و اسفنج لکه را بسابید تا کمرنگ شده و از بین برود. احتمال کثیف شدن انواع شلوار جین، کت و سایر پوشاک جین توسط ترشی بسیار بالاست و یادگیری این شگرد ساده می تواند مانع از ماندگار شدن لک بر روی لباستان شود.

از بین بردن لکه تخم مرغ و گوشت از روی پارچه جین

 محصولات لبنی به دلیل وجود رنگدانه ها زمانی که بر روی پارچه جین ریخته می شود، لکه های زرد رنگی را ایجاد می کند. پس قبل از آن که خشک شود، سریع با استفاده از مواد شوینده و آب گرم آن را پاک کنید. اگر لکه تخم مرغ خشک شود، باید آن را درون آب گرم همراه با مواد شوینده که دارای آنزیم باشد به مدت ۳۰  الی ۶۰ دقیقه قرار دهید تا لکه از بین برود.

از بین بردن لکه زردچوبه از روی پارچه جین

 برای از بین بردن لکه زردچوبه از روی لباس یا شلوار جین ابتدا باید درون لگن را پر از آب و سرکه کنید و پارچه جین را درون آن قرار دهید. سپس مقدار کمی مایع ظرف شویی به آن اضافه کنید و اجازه دهید ۳۰ الی ۲۰ دقیقه پارچه درون آب و سرکه بماند و در نهایت با آب سرد شست و شو دهید.

چگونه لکه زردچوبه را از روی پارچه جین پاک کنیم؟

چگونه لکه زردچوبه را از روی پارچه جین پاک کنیم؟

از بین بردن لکه زعفران از روی پارچه جین

 اگر ذرات زعفران روی پارچه جین پراکنده بود، ابتدا تلاش کنید تا بدون پراکنده کردن ذرات آن ها را از روی پارچه جدا کنید. برای انجام این کار استفاده از چسب مفید است. زیرا ذرات زعفران در موقع شستن از هم باز می شود و رنگ می دهد. اولین و بهترین ماده ای که برای از بین بردن لکه زعفران استفاده می شود، مایع ظرف شویی است. فقط پیش از استفاده مطمئن شوید که با پارچه جین رنگ پس نمی دهد و همچنین برای تمیز کردن لکه زعفران استفاده از آب گرم نسبت به آب سرد مفیدتر است. چون که باعث حل  شدن لکه ها در خود می شود. استفاده از آب سرد برای لکه های زعفران برعکس سایر لکه ها باعث ماندگاری آن ها می شود. برای پاک کردن لکه زعفران از روی پارچه جین، مایع ظرف شویی را درون آب ولرم بریزید و آن را حل کنید، پس از آن پارچه جین را به مدت نیم ساعت در آب قرار دهید. در صورتی که آب سرد شود، حتماً بار دیگر محلول جدید درست کرده و پارچه جین را درون آن قرار دهید و با استفاده از مسواک نرم به آهستگی لکه ها را از سطح جین تمیز کنید.

از بین بردن لکه پوست گردو از روی پارچه جین

پوست کندن گردوی تازه برای افراد مشکل ساز است و به دلیل رنگ دهی بالا به سختی قابل پاک شدن می باشد. شما می توانید از دو روش برای پاک کردن لکه پوست گردو استفاده کنید؛ ابتدا پارچه جین را به خشکشویی دهید تا با استفاده از محلول های آنزیم دار و قوی لکه را از بین ببرند. روش دوم می توانید پارچه جین را درون آب سرد خیس کنید و مقدار کمی سرکه و مایع ظرف شویی به آن اضافه کنید و با کمک مسواک یا اسفنج به آرامی بسابید تا صدمه ای به بافت جین وارد نشود.

در نهایت آنکه…

پارچه جین که یکی از پرطرفدارترین پوشش های هر ملیتی است، ممکن است در اثر برخورد مواد مختلف دچار لکه شود. در این مطلب به طور کامل سعی بر آموزش نحوه از بین بردن لکه و کثیفی های لباس جین را داشتیم و با ارائه راهکارهای ساده و در دسترس، نسبت به پاک سازی آثار لک اطلاع رسانی نمودیم. تیم جینگولو به منظور از بین بردن نگرانی شما پس از آلوده شدن لباس جین که معمولا از محبوب ترین پوشش های ماست، اقداماتی ساده و کاربردی را ارائه کرد که با اعمال آن می توانید تا سالها از لباس جین خود استفاده کنید. هم چنین می توانید برای خرید انواع شلوار جین، کوله پشتی جین و … به سایت جینگولو مراجعه کرده و انواع مدل های گوناگون را با قیمت های مناسب خریداری کنید.

سوالات متداول درباره از بین بردن لکه از روی پارچه جین

چگونه می توان پارچه جین را لکه زدایی کرد؟

هر لکه ای با توجه به ماهیتی که دارد، به نوع خاصی از روی پارچه جین زدوده خواهد شد. در صورت استفاده از روش اشتباه ممکن است، سبب ماندگار شدن لکه بر روی پارچه و از بین رفتن زیبایی لباس جین خود شویم. در این مطلب به طور جامع انواع روش های لکه زدایی از پارچه جین مورد بررسی قرار گرفته است.

آیا لکه روغن از روی پارچه جین پاک می شود؟

برای از بین بردن این نوع لکه بهتر است از سرکه کمک بگیرید. هم چنین می توان این نوع لکه را با استفاده از نشاسته هم از بین برد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *