جینگولو مگ

چگونه لباس های جینمان را در ماشین لباسشویی بشوییم؟

چگونه لباس های جینمان را در ماشین لباس شویی بشوییم؟

چگونه لباس های جینمان را در ماشین لباسشویی بشوییم؟

شستن لباس ها در لباسشویی اگرچه کار را بسیار راحت کرده است، اما نیازمند رعایت مواردی است تا به بافت و رنگ پارچه آسیبی وارد نشود. در این بین پارچه جین از ضخامت و کیفیت خوبی برخوردار است و گمان بر این است که شستن آن در لباسشویی بدون هیچ مشکلی به انتها می رسد. اما واقعیت این است که پارچه دنیم یا جین، باید با رعایت موارد خاصی مورد شست و شو قرار گیرد تا کیفیت و دوام خود را حفظ کرده و تا سالها برایتان کار کند. در این مطلب قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که چگونه لباس های جینمان را در ماشین لباس شویی بشوییم؟ برای کسب اطلاعات در این زمینه و بالا بردن عمر پارچه ها و شلوار جین، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

شستن لباس جین در ماشین لباسشویی

شستن لباس جین در ماشین لباسشویی

 

جداسازی لباس های روشن از تیره

زمانی که اقدام به شستن لباس هایتان می کنید، ابتدا باید لباس هایی که رنگ روشن دارند را از لباس های تیره رنگ تفکیک کنید. این عمل باعث می شود لباس ها به هنگام شست و شو دچار تغییر رنگ نشوند و رنگ خود را حفظ کنند.

*دسته بندی لباس ها بر اساس رنگ: شما می توانید لباس هایی که رنگ روشنی دارند مانند کرم، سفید، شیری و غیره را با همدیگر شست و شو دهید. لباس هایی که رنگ روشنی دارند مانند؛ زرد، آبی، پاستیلی و… را جدا کنید و در نهایت لباس های تیره رنگ مانند؛ قهوه‌ای، سرمه ‌ای، خاکستری و مشکی را هم جدا کنید و بشویید. اما شست و شوی هر یک از این دسته ها باید به چه شکلی صورت گیرد؟

جداسازی پارچه جین بر اساس رنگ

جداسازی پارچه جین بر اساس رنگ

 

نحوه شستن لباس های سفید

موقع شستن لباس های سفید دقت کنید تا برچسب یا هر چیزی که به لباس چسبیده است و امکان رنگ پس دادن دارد، جدا شود. اگر چنین چیزی ممکن نیست، لباس را در سبد جداگانه قرار دهید و آن ها را به تنهایی بشویید. آسانی شست و شوی لباس های سفید آن است که امکان استفاده از انواع مایع های سفید کننده وجود دارد و می توان به مقدار کمی از آن استفاده کرد. دقت کنید حتما مایع سفید کننده را در جای پودری مخصوص آن بریزید.

نحوه شستن لباس های روشن

در این قسمت باید لباس هایی که رنگ روشنی دارند را با یکدیگر بشویید. امروزه رنگ پاستیلی، کالباسی و… به فراوانی در بازار یافت می شود و شما نباید این لباس ها را با لباس های تیره درون لباسشویی قرار دهید. این دسته از لباس ها را با با یکدیگر و بدون استفاده از سفید کننده و تنها با مایع یا پودر لباسشویی، شست و شو دهید.

نحوه شستن لباس های تیره

لباس های تیره شامل هر پوشاکی می شود به جز لباس هایی که رنگ سفید و روشنی دارند. لباس های جین تیره در این دسته قرار می گیرند. کلیه این لباس ها را می توان با یکدیگر مورد شست و شو قرار داد.

نحوه شستن لباس های رنگی

لباس های رنگی را درون سبد مخصوص قرار دهید، مانند رنگ صورتی، قرمز، یاسی و… . این لباس ها به دلیل بالا بودن غلظت رنگ ممکن است به هنگام شست و شو رنگ پس بدهد. به همین دلیل نباید با لباس های که روشن و سفید هستند، شست و شو دهید، زیرا باعث خراب شدن رنگ لباس های روشن می شود.

نحوه شستن لباس های جین

همان طور که می دانید لباس های جین وزن بالایی نسبت به لباس های دیگر دارند و به همین دلیل نباید حجم زیادی را درون لباسشویی قرار دهید. زیرا به هنگام شست و شو به ماشین لباسشویی فشار وارد می شود و موجب خراب شدن آن می شود. توصیه می شود قبل از شستن لباس های جین آن ها را برعکس کنید تا به درستی تمیز شوند. معمولا لباس ها و شلوار جین را با یکدیگر شست و شو می دهند و می توان برای اطمینان خاطر، فرآیند تفکیک رنگ را در بین این جنس خاص هم اجرایی نمود.

آموزش شستن پارچه جین

آموزش شستن پارچه جین

 

جداسازی بر اساس پارچه یا بافت

انواع لباس های زبر، نرم، ظریف، ابریشمی، ورزشی و غیره به دلیل متفاوت بودن جنسشان باید دسته بندی شوند. حوله ها را از سایر لباس ها جدا کرده و به تنهایی شست و شو دهید، زیرا بافت ‌های حوله به لباس های ظریف و نرم صدمه وارد می کند و باعث فرسوده شدن زود هنگام لباس ها می شود. لباس های ورزشی و پارچه هایی که از الیاف مصنوعی به دست می‌آیند را می توان به راحتی با آب سرد شست و شو داد. لباس هایی از قبیل سویشرت و شلوار های که دکمه ها و زیپ های آن محکم است، امکان آسیب زدن به سایر لباس ها را دارد، از این رو آن ها را هم جداگانه شست و شو دهید. لباس های جین و مخصوصا شلوار جین هم به دلیل سنگینی و وزین بودن و هم چنین دارا بودن زیپ و دکمه های سخت و فلزی، می توانند به سایر لباس ها آسیب وارد کنند. به همین دلیل توصیه می شود که این نوع خاص از پارچه را به صورت مجزا مورد شست و شو قرار دهید.

انتخاب درست تنظیمات لباسشویی

برای شستن لباس ها با جنس های متفاوت باید برنامه خاص خود را انتخاب کنید که آسیبی به لباس ها و لباسشویی وارد نشود. لباس های سفید را با آب داغ بشویید و دمای لباسشویی برای خشک کردن باید بالا باشد. لباس های روشن را با آب داغ در دمای متوسط خشک کن قرار دهید. لباس های تیره و کثیف را باید با آب سرد در دمای پایین لباسشویی بشویید. لباس های رنگی را باید با آب سرد و دمای ماشین لباسشویی را برای خشک کردن پایین تنظیم کنید. نحوه تنظیم کردن برنامه ماشین لباسشویی تاثیر فراوانی بر روی رنگ لباس ها و سلامت الیاف دارد و همچنین از خراب شدن زود هنگام لباسشویی جلوگیری می کند. برای شست و شوی لباس های جین می توانید از برنامه مخصوص این نوع لباس استفاده کنید و در صورت مجهز نبودن ماشین به برنامه مجزا، از آب سرد برای شست و شو بهره بگیرید.

نکات مهم در شست و شوی پارچه جین

نکات مهم در شست و شوی پارچه جین

 

آیا از مواد سفید کننده استفاده کنیم؟

مواد سفید کننده برای پاک کردن انواع لکه ها بر روی لباس استفاده می شود. مایع سفید کننده که همان وایتکس نام دارد، به هیچ عنوان نباید درون ماشین لباسشویی ریخته شود. پارچه جین در برخورد با سفید کننده رنگ خود را از دست می دهد و غیر قابل استفاده می گردد. به همین دلیل توصیه می شود که تحت هیچ شرایطی از وایتکس و انواع سفید کننده ها در ماشین لباسشویی استفاده نشود. این کار سلامت ماشین لباسشویی را نیز تضمین می کند. این مطلب از جینگولو در تلاش بود تا به بهترین شکل مراقبت و نگه داری از پارچه های جین را به شما آموزش دهد تا به این شیوه به عمر و دوام آنها برایتان بیفزاید.

سفید کننده ها و شست و شوی جین

سفید کننده ها و شست و شوی جین

 

نتیجه گیری

با توجه به مطالبی که گفته شد، شست و شوی هر کدام از لباس ها باید با توجه به جنس الیاف پارچه و رنگ آن انجام شود. زیرا شست و شوی لباس هایی از قبیل جین با سایر لباس ها امکان آسیب زدن به آنها را فراهم می کند. از این رو به هنگام شست و شو سعی کنید هر لباس را جداگانه و با پودر مخصوص به آن شست و شو دهید تا به خوبی شسته شود و نیز طول عمر لباس ها افزایش پیدا کند. با استناد به مواردی که عنوان شد، می توانید کلیه لباس های جین خود و حتی کوله پشتی جین را نیز شست و شو داده و نگران از بین رفتن کیفیت و قوام آن نباشید.

سوالات متداول درباره شستن لباس جبن در لباسشویی

آیا می توان پارچه جین را در ماشین لباسشویی شست؟

شستن این پارچه در لباسشویی نیازمند رعایت موارد خاصی است که در این مطلب با جزئیات به آن پرداخته شده است. توجه به رنگ جین، وزن و سنگینی آن، سایر لباس های همراه با آن در ماشین و تنظیمات ماشین لباسشویی از مهم ترین مواردی است که با رعایت کردن آنها، شستن لباس جین در ماشین لباسشویی را بی خطر می کند.

آیا می توان برای شستن لباس جین از سفید کننده استفاده کرد؟

نه تنها برای شستن لباس جین در ماشین لباسشویی، بلکه برای شست و شوی هیچ نوع پارچه دیگری، استفاده از سفید کننده مجاز نمی باشد. این کار ضمن وارد کردن آسیب به رنگ و بافت پارچه، به دستگاه شوینده شما هم صدمه خواهد زد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *