جینگولو مگ

دامن کلوش چیست؟ ⭐معرفی انواع دامن کلوش✅

دامن کلوش
دامن کلوش، به عنوان یکی از معروف‌ترین مدل‌های دامن، در بین انواع متنوع این لباس، شناخته می‌شود. در واقع، دامن به عنوان یکی از پوشش‌های زنانه، تأثیر زیادی در زیبایی ظاهر پوشش زن، دارد و در مدل‌های مختلفی نیز دوخته می‌شود. مدل کلوش، نمونه‌ای از انواع متنوع این لباس محسوب می‌شود. اگر شکل A انگلیسی را در ذهن خود متصور شوید، می‌توانید به طرح کلوش، نزدیک شوید؛ چرا که این مدل، به اولین حرف انگلیسی، شباهت دارد. این  دامن به گونه‌ای دوخته می‌شود که گشادی آن از قسمت کمر است. خرید دامن کلوش

معرفی انواع دامن کلوش

این نوع دامن، از جمله دامن‌هایی است که دوخت آن به راحتی انجام می‌شود و به آسانی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عوامل سبب شده است که جزو دامن‌های پرطرفدار در بین خانم‌ها به حساب بیاید. انواع مختلفی از این دامن دوخته می‌شود که می‌توان به تمام کلوش، نیم کلوش، نیم کلوش کمرکش، یک کلوش، نیم کلوش پشت بلند، کلوش نامتقارن، کلوش با درز، کلوش کوتاه، کلوش کوتاه پیله دار، کلوش کوتاه مجلسی، کلوش گلی گلی، کلوش بلند حریر، کلوش کوتاه مخروطی و کلوش اروپایی اشاره کرد. در ادامه همراه ما باشید تا با مهم‌ترین انواع کلوش آشنا شوید.

دامن تمام کلوش

یکی از نمونه‌های دامن کلوش، دامن تمام کلوش است. برای دوخت این مدل دامن، باید عرض پارچه را مد نظر قرار دهیم. به عنوان مثال، چنانچه پارچه‌ای به عرض 5/1 هست، نیاز هست که 5/1 متر، پارچه خریداری شود. با این مقدار پارچه، اندازه دامنی که دوخته می‌شود، تا روی زانو است. از آنجا که در مدل تمام کلوش، میزان پارچه زیادی مصرف می‌شود از این لحاظ، برای دوخت دامن‌های بلند، زیاد به کار نمی‌رود.

الگوی دامن تمام کلوش

در اینجا برای اینکه الگوی دامن تمام کلوش را رسم کنیم، اندازه‌های فرضی را به کار می‌بریم. اندازه دور کمر: 66 سانتی‌متر و اندازه قد دامن: 72 سانتی‌متر هست. کاغذی را تهیه می‌کنیم و در گوشه آن، دو تا خط را به گونه‌ای رسم می‌کنیم که بر هم عمود باشند. نقطه‌ای که دو تا خط به هم می‌رسند، نقطه 1 نام دارد. یک ششم دور کمر را به دست می‌آوریم و عدد حاصل را از نیم سانتی‌متر کم می‌کنیم. سپس با استفاده از گونیا و عدد حاصل نقاطی به دست می‌آید که نقطه 2 و 3 نامیده می‌شود. در مرحله بعد برای اینکه خط لبه دامن را رسم کنیم از نقطه 1 به میزان فاصله 2<–1 که با قد دامن جمع شده است را نشانه می‌گذاریم. در اینجا، نقطه 4 و 5 به دست می‌آید. هلال حاشیه دامن را با متر ترسیم می‌کنیم. برای اینکه پارچه را با استفاده از این الگو، برش بزنیم دو بار این کار را انجام می‌دهیم. نکته: این الگو مربوط به دامن تمام کلوشی هست که یک درز دارد. چنانچه می‌خواهید دامن بدون درز باشد، باید پارچه بیشتری خریداری کنید. خرید دامن کلوش از جینگولو

دامن نیم کلوش

از دیگر نمونه‌های دامن کلوش، مدل نیم‌کلوش است. این مدل دامن، مناسب هر اندام و با هر سن و سالی هست. پارچه‌های نرم و لطیف برای دوخت این مدل دامن، مناسب‌تر هستند. شکل دامن نیم‌کلوش، به این صورت است که در ناحیه باسن، جذب بدن است و از خط باسن به بعد که به سمت پایین می‌آید در دامن، موج‌هایی با اندازه کوچک وجود دارد که زیبایی دامن را دو چندان می‌کند. برای دوخت دامن نیم‌کلوش، به متراژ قد دامن به اضافه 10 سانتی‌متر به شکل دولای بسته، پارچه لازم هست.

فرمول دامن نیم کلوش برای رسم الگو

دور کمر تقسیم بر 3       100 تقسیم بر 3 =5/33 جواب بالا تقسیم بر 20     5/33 تقسیم بر 20=5/1 حال جواب عبارت اول را از عبارت دوم کم کنید.      5/33 منهای 5/1=32 عدد حاصل، اندازه دور کمر برای رسم الگو هست و عدد 3 و 20 هم تغییر نمی‌کنند و ثابت هستند.

رسم الگوی دامن نیم کلوش

برای رسم الگو، ابتدا اندازه‌های شخص را می‌گیریم و در فرمول قرار می‌دهیم. ابتدا از گوشه سمت چپ کاغذ شروع می‌کنیم و نقطه 1 را علامت می‌زنیم. به اندازه دور کمر (32 سانتی‌متر) در جهت راست حرکت می‌کنیم و نقطه 2 را نشانه می‌گذاریم. برای به دست آوردن نقطه 3، به اندازه دور کمر، خطی به سمت پایین رسم می‌کنیم. سپس از ناحیه گوشه الگو به اندازه 32 سانتی‌متر به گوشه مجاور می‌رویم و نشانه می‌گذاریم که شکل ربع دایره ایجاد می‌شود. این مراحل مربوط به کمر دامن بود. حال از نقطه 2 و 3، به مقدار قد دامن به سمت جلو می‌رویم و نشانه می‌گذاریم. برای اینکه ربع دایره بزرگ‌تر شود مراحل مربوط به کمر دامن را بر روی خط دامن، دوباره تکرار می‌کنیم.

دامن یک کلوش

از دیگر مدل‌های این نوع دامن، می‌توان به یک کلوش اشاره کرد. الگوی دامن یک کلوش تقریباً شبیه الگوهای قبلی هست با این تفاوت که فقط روی یک لای از پارچه برش زده می‌شود. برای رسم الگوی این مدل دامن کلوش، دور کمر تقسیم بر 5/1 می‌شود و نتیجه حاصل از عدد یک، کم می‌شود. برای دکمه و جا دکمه، 3 سانتی‌متر اضافه می‌شود. مراحلی که در دامن تمام کلوش و نیم کلوش انجام دادیم را پیش می‌رویم، ولی اندازه 1 به 2 و 1 به 3 را عوض می‌کنیم. انواع دامن کلوش

پارچه های مورد استفاده برای دوخت دامن کلوش

تنوع پارچه برای دوخت این نوع دامن زیاد است. به عنوان مثال می‌توان به پارچه‌های نخی، کتان، پنبه و تور اشاره کرد. دوخت دامن کلوش با استفاده از تور، نیاز به آستری دارد. برای دوخت آستری دامن، متراژ آستری 5 سانتی‌متر از قد دامن کوتاه‌تر در نظر گرفته می‌شود، برای اینکه آستری از زیر دامن، نمایان نباشد. کمر دامن به دو صورت کشی و زیپی نیز دوخته می‌شود. پیراهنی که معمولاً به همراه این نوع دامن پوشیده می‌شود به صورت آستین کوتاه است و رنگ آن طوری انتخاب می‌شود که با رنگ دامن متناسب باشد.

سخن آخر

خانم‌هایی که تمایل دارند پوشش دامن آن‌ها از قسمت کمر به پایین، آزاد باشد و راحتی را در لباس خود احساس کنند، می‌توانند مدل دامن کلوش را برای دوخت لباس خود انتخاب کنند. برای خرید پارچه دامنی مدل کلوش، حتماً با خیاط خود، در زمینه جنس پارچه مشورت کنید؛ چرا که جنس پارچه، روی زیبایی و ایست دامن، بسیار مؤثر است. استفاده از دامن کلوش در فصل تابستان، بسیار کاربردی است؛ زیرا به دلیل گشادی مدل دامن، از سوخته شدن اندام‌ها جلوگیری می‌کند. اکثر لباس‌های عروس نیز، به صورت کلوش دوخته می‌شوند که جلوه خاصی به زیبایی عروس می‌دهد.    

جدیدترین محصولات

کوله پشتی زیپ یه طرفه کد 27.0

549,000 تومان
ابعاد

30*45

وزن

0/65 kg

گارانتی

اصالت کالا و کیفیت بالا

کوله پشتی کد 26

799,000 تومان
ابعاد

37*50

وزن

0/9 kg

گارانتی

اصالت کالا و کیفیت بالا

کوله پشتی کد 26

799,000 تومان
ابعاد

37*50

وزن

0/9 kg

گارانتی

اصالت کالا و کیفیت بالا

کوله پشتی زیپ یه طرفه کد 24

549,000 تومان
ابعاد

30*40

وزن

0/5 kg

گارانتی

اصالت کالا و کیفیت بالا

کوله پشتی گنبدی کد 22

499,000 تومان
ابعاد

32*35

وزن

0/7 kg

گارانتی

اصالت کالا و کیفیت بالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *